What's the Price?

  • Free
  • No Reviews
  • 0 Favorites

WHAT'S THE PRICE is an online lesson plan for Grade Four. Students share the book PIGS GO TO MARKET: FUN WITH MATH AND SHOPPING (book sold separately) by Amy Axelrod, to learn about price and comparative shopping. Students complete a worksheet on price, analyze the unit price of several items, and compare prices at local grocery stores.

Provider
Take Charge America
Author
Take Charge America
Price
Free
Published
2005
Resource Categories
Curricula, Information, Tools
Resource Type
Downloadable resources, Lesson plan (single topic)
Grade Level
3rd grade, 4th grade, 5th grade
Target Users
Parent, home school, Teacher, classroom or after school
Jump$tart Standards
None

No Comments Found

No Reviews Found